Operácii bedrového kĺbu zvyčajne predchádzajú veľké bolesti. Rozhodnutie podstúpiť zákrok je náročné a napriek tomu, že ste u našich lekárov v dobrých rukách, je prirodzené vedieť, ako to bude prebiehať a na čo sa treba pripraviť.
Príprava na operáciu
Podľa nášho skúseného ortopéda MUDr. Tomáša Jakubíka by mal byť pacient presvedčený, že ak doterajší spôsob liečby nefungoval a chcel by to zmeniť, práve operácia mu zmení život. „Od takého pacienta očakávame, že bude spolupracovať aj po operácii, lebo iba tak dosiahneme želaný výsledok.“ Samozrejme, čím silnejší je svalový aparát, tým lepšia je pooperačná starostlivosť. Práve preto ponúkame rehabilitačné pobyty, kde si pacient spevní svalstvo, osvojí si zdravé návyky na udržanie hmotnosti či jej redukciu a pripraví sa na chôdzu s francúzskymi barlami.
Čo vás čaká v deň operácie?
- po tom, čo pacient príde do nemocnice, zodpovedný personál mu poskytne všetky potrebné informácie.
- podstúpi medikamentóznu prípravu, ktorá zabezpečí, aby nemal bolesti.
- samotná operácia trvá približne hodinu, respektíve hodinu a pol. „Pacient nemusí byť v úplnej narkóze,“ hovorí doktor Jakubík, „ale ponúkame aj tú možnosť. Počas operácie stačí byť len utlmený, pospávať, počúvať hudbu, prípadne niečo rozprávať.“
Postup pri operácii bedrového kĺbu
- rozreže sa koža
prenikne sa ku kĺbu a následne sa odstráni hlavica stehennej kosti
- do pôvodnej jamky sa vyfrézuje nová, kde sa vloží titánová jamka s polyetylénovou vložkou
- do kosti, na miesto, kde bývala hlavica, sa vloží stržeň a naň sa položí keramická hlavička
- následne sa všetko spojí a koža sa precízne zošije.
Len čo sa operácia skončí, doktori pacienta prevezú na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde sa ho ujmú naši anestéziológovia. Tí budú pravidelne kontrolovať pacienta, ako sa cíti, sledovať jeho dýchanie či búšenie srdca a monitorovať ho prostredníctvom moderných prístrojov.
Čo sa deje s pacientom po operácii bedrového kĺbu?
„Čím skôr sa s rehabilitáciou začne, tým rýchlejšie sa človek dostane späť do reálneho života,“ vysvetľuje náš ortopéd Tomáš Jakubík. Preto sa už hneď na druhý deň začína s pacientom pracovať. Po tom, čo sa spraví röntgen a krvný obraz, doktori pacienta vertikalizujú, teda postavia na nohy. Neskôr sa postupne zapája sval a napokon príde cvičenie – od pasívnych pohybov na lôžku až po aktívne využitie aparátu. Lekári pozorne sledujú, ako reagujú svaly, keďže niektoré mohli byť poškodené. „Na našej klinike sa pri operácii snažíme obchádzať všetky svaly, len aby sa nepoškodili. O to je potom rehabilitácia jednoduchšia,“ dodáva doktor Jakubík.
Aké barly používať po operácii?
Napriek tomu, že sa bolesti stratia a budete mať pocit, že zvládnete čokoľvek, prvých 6 týždňov je pri rekonvalescencii kľúčových. Vtedy sa kosť hojí spolu s kĺbom, dochádza k ich vzájomnej integrácii a noha sa nesmie zaťažovať. Aj keď veríme, že by ste sa najradšej slobodne rozbehli, je potrebné používať barly, predovšetkým francúzske, kde pasívne nevisíte, ale udržujete rovnováhu a zapájate paže. A ako to už býva, čím sme starší, tým je rehabilitácia pomalšia. Zo strany lekárov treba myslieť na viacero aspektov, ale práve preto si dávame záležať, aby sme sa každému pacientovi venovali skutočne dôkladne a individuálne.